2 червня 2014 року в залі засідань Гадяцької районної державної адміністрації відбулася розширена нарада голови райдержадміністрації. На нараду були запрошені керівники структурних підрозділів апарату, відділів, управлінь та інших структурних підрозділів райдержадміністрації, начальники територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, голови міськсільвиконкомів, керівники підприємств, установ та організацій району.

       Вів засідання наради голова районної державної адміністрації Матюшенко Олексій Володимирович. У роботі наради взяла участь заступник голови районної ради Коваленко Надія Миколаївна.

     На порядок денний було винесено такі питання:

1. Про підготовку місць масового відпочинку населення на водних об`єктах району до купального сезону.

2. Про заходи щодо попередження дитячої бездоглядності, безпритульності та розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

     По   першому     питанню     доповідав головний спеціаліст сектору взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та мобілізаційної роботи апарату райдержадміністрації Кеда А.М., який зазначив, що з метою запобігання нещасних випадків на водних об’єктах району         та виконання вимог Розпорядження Президента України від 14.07.2001 №190/2001 «Про невідкладні заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об’єктах», Водного Кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2002 № 264 «Про затвердження Порядку обліку місць масового відпочинку населення на водних об’єктах», Правил охорони життя людей на водних об’єктах України ( затверджені наказом МНС України від 03.12.2001 № 272, який зареєстрований в Мін’юсті України від 01.12.2002 № 96/6383) і збереження життя, здоров'я людей, попередження нещасних випадків та надзвичайних ситуацій на водних об’єктах району райдержадміністрацією проведені слідуючі організаційні заходи:                      

             27.05.2014 головам міськсільвиконкомів та відповідним       керівникам було направлено доручення „ Про підготовку до купального сезону 2014 та літнього відпочинку і оздоровлення дітей, визначення, облік, та обладнання місць масового відпочинку населення на водоймах району”.

           Сектором взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та   мобілізаційної роботи апарату райдержадміністрації до початку літнього купального сезону, в районних засобах масової інформації(газети «Гадяцький вісник» та «Базар-Медіа»), розміщено статті з Правилами поведінки відпочиваючих на водних об'єктах.

           Гадяцьким районним відділом У ДСНС України у Полтавській області до купального сезону   підготовлено до використання за призначенням наявні в підрозділі засоби рятування на воді (рятувальний човен з мотором, рятувальні жилети , рятувальні круги).

           13.05.2014 спеціалістами-водолазами комунального підприємства «Рятувально-водолазна служба» Полтавської обласної ради, згідно заявки Гадяцької міської ради, проведено водолазне обстеження, очистку дна акваторії міського пляжу, та пляжу на лівому березі р. Псел, що використовується дитячими оздоровчими таборами «Іскорка» і «Горизонт» длякупання і відпочинку дітей, видано паспорт пляжу;

         на час літнього купального сезону (з 01.06. по 31.08.2014), на пляжі створено сезонний рятувальний пост;

         до 30.05.2014 комунальним підприємством «Комунсервіс» повністю завершені роботи по підготовці та облаштуванню пляжу до літнього купального сезону ( встановлено кабінки для перевдягання, літні туалети, баки для сміття, грибочки для відпочиваючих та знаки про заборону купатися поза зоною міського пляжу). На видному місці пляжу розміщені матеріали, щодо попередження нещасних випадків та правилами поведінки на воді, прийомами саморятування та надання першої долікарняної допомоги потерпілим, номерами телефонів служб екстреного виклику ( районного відділу міліції, районного відділу У ДСНС, швидкої медичної допомоги);

         сектором взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та мобілізаційної роботи апарату райдержадміністрації спільно з Гадяцьким відділом У ДСНС України у Полтавській області в період з 10.06 по 20.06.2014 планується перевірка стану підготовки місць масового відпочинку населення біля водних об’єктів міськсільвиконкомів до купального сезону 2014.

         Виконкомами 15 сільських рад району (Лютенської, Лисівської, Рашівської, Сарської, Веприцької, Бобрицької, Плішивецької, Книшіввської, Розбишівської, Петрівсько-Роменської, Ручківської, Краснознаменської, Сватківської, Римарівської, Краснолуцької), населені пункти яких розташовані по берегам річок Псел, Хорол і Грунь, спільно з місцевими жителями проводяться заходи по впорядкуванню місць масового відпочинку населення біля води. Проводиться чистка берегів річок від сторонніх предметів, викошуються і прибираються бур’яни. Керівниками сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільських рад району, надається допомога сільським радам технікою для впорядкування місць відпочинку біля води.

            Сільвиконкомами та орендарями водних об’єктів району проводиться інформування відпочиваючих про безпеку купання у необладнаних місцях.

               Згідно наказу начальника відділу освіти райдержадміністрації «Про заходи безпеки під час відпочинку на водних об'єктах» керівниками навчальних закладів району проведено:

               роз’яснювальну роботу з учнями та вихованцями щодо основних правил поведінки під час купання на водних об'єктах ;

               доведення до відома батьків інформації про посилення контролю за дітьми при купанні та відпочинку біля водойм;

               інструктажі з безпеки життєдіяльності з реєстрацією у відповідних журналах.

               В оренді станом на 01.06.2014 знаходиться 108 водних об’єктів, орендарями ставків проводяться заходи по впорядкуванню місць відпочинку населення біля води ( очищаються водойми від сторонніх предметів, завозиться пісок, виставляються знаки про заборону купання в необладнаних місцях, організовано чергування з числа охорони).

           З другого питання виступала начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Костян Л.Я., яка зазначила, що станом на 01.06.2014 на первинному обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, служби у справах дітей, перебуває 70 дітей з юридичним статусом (17 дітей - сиріт та 53 (п’ятдесят троє) дітей, позбавлених батьківського піклування). Більшість з них влаштовані до сімейних форм виховання, зокрема:

31 дитина проживає у 25 сім’ях опікунів, піклувальників ( у 2013 - 29);

17 дітей виховуються у прийомних сім’ях та ДБСТ (у 2013- 16);

15 дітей перебувають в інтернатних закладах (у 2013 році - 18);

5 - неповнолітніх навчаються в ліцеї та ПТУ ( у 2013 - 6).

За 4 місяці 2014 року на первинний облік взято 6 дітей, які залишились без батьківського піклування, з них: під опіку влаштовано - 4, 2 дітей – перебувають в будинку дитини (у 2013 році - взято 7 дітей: 5 – влаштовано під опіку, піклування, 2 - у прийомну сім’ю).

На облік потенційних кандидатів в усиновлювачі взято 1 сімейну пару, ведеться пошук дітей для усиновлення. ( у 2013 році 2 сімейні пари усиновили по 1 дитині та зняті з обліку).

На облік потенційних опікунів/піклувальників взято 2 особи, до їх сімей влаштовано 3 дітей.

У поточному році створено 1 прийомну сім’ю, до якої влаштовано 1 дитину.

На сьогодні в районі діє 9 прийомних сімей та 1 дитячий будинок сімейного типу, у яких виховується 16 дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомним батькам та батькам-вихователям відповідно до законодавства України надається щомісячна державна соціальна допомога на утримання прийомних дітей, а також грошове забезпечення прийомним батькам та батькам-вихователям за надання соціальних послуг у прийомній сім’ї та ДБСТ. Окрім того, за непрацюючих батьків здійснюється сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України. 

Постійно збільшується сума допомоги на дитину, яка виховується під опікою/ піклуванням, у прийомній сім’ї та ДБСТ. Станом на 01.06.2014 на дитину до 6 років виплати становлять – 2064 грн. (у 2013 році – 1944 грн.), від 6 до 18 років – 2572 грн. (у 2013 році – 2420 грн.). За 2013 рік управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування виплачено 1 млн. 98 тисяч грн.   ( у 2012 році - 1 млн. 9 тисяч грн.). Заборгованості з виплати зазначеної допомоги немає.

Службою у справах дітей, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації проводяться перевірки умов проживання,  виховання дітей у сім’ях опікунів/піклувальників, прийомних сім’ях, та ДБСТ, здійснюється контроль за цільовим використанням коштів, передбачених на утримання дітей у цих формах виховання. Під час проведення обстежень порушень не виявлено.

Центральною районною лікарнею забезпечується проведення два рази на рік медичних оглядів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів, прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу, про що видаються висновки про стан здоров’я.

У 2014 році потребують оздоровлення 38 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усі діти до кінця року будуть оздоровлені у дитячих оздоровчих таборах, у пришкільних таборах та в дитячих закладах санаторного типу. На пільгових умовах уже оздоровлено 2 дитини зазначеної категорії в УДЦ “Молода гвардія”.

На 01.06.2014 з первинного обліку знято 3 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким відділом освіти, молоді та спорту райдержадміністрації виплачено одноразову грошову допомогу ( у 2013 році виплачено допомогу 8 особам).

Особливої уваги потребує захист житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Сформовано та ведеться реєстр житла та майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Із загальної кількості дітей, які перебувають на первинному обліку служби тільки  4 дітей мають житло на праві власності, за 15 дітьми збережено право користування житловим приміщенням, у якому вони проживали разом з батьками. Проте, більшість ( 51 дитина) не має житла ні на праві власності, ні на праві користування. Законодавством України передбачено, що ця категорія дітей при досягнені  16  років,  а  також  особи  з  їх  числа  за їх заявами беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік  громадян, які  потребують поліпшення житлових умов,  за місцем їх походження до  влаштування  в  сім'ї  громадян чи заклади  для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

На квартирному обліку перебуває 28 дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа (у 2013 році взято 11 дітей). До кінця 2014 року потребуватимуть взяття на квартирний облік 9 дітей.

У 21   сільській раді (Гречанівській, Малопобиванській, Книшівській, Розбишівській, Лютенській, Ціпківській, Середняківській, Соснівській, Рашівській, Сарівській, Качанівській, Краснознаменській, Сватківській, Веприцькій, Бобрицькій, Біленченківській, Великобудищанській, Краснолуцькій, Мартинівській, Плішивецькій, Римарівській сільських радах) та Гадяцькій міській раді прийняті Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2013 – 2015 роки. На фінансування вказаних Програм органами місцевого самоврядування передбачено кошти на загальну суму 435 тис. грн.

У 2013 році Гадяцькою міською радою 2 особам з числа дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування надано кімнати в гуртожитку.

До сільських рад вказана категорія осіб не зверталася для забезпечення їх пільговим соціальним житлом.

У період з 2014 по 2015 роки можуть потребувати забезпечення житлом 50 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування по 16 сільських радах і по Гадяцькій міській раді.

Для ефективної профілактичної роботи серед молоді зацікавленими службами спільно з працівниками ВКМСД Гадяцького РВ УМВС України в Полтавській області, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводяться рейди „Діти вулиці”, „Канікули” по місцях масового збору молоді з метою виявлення бездоглядних дітей, фактів продажу неповнолітнім алкогольних та тютюнових виробів, дотримання правопорядку, моральних та етичних норм стосовно дітей. Станом на 01.06.2014 проведено 12 рейдів. В ході проведених виявлено факт продажу неповнолітньому тютюнових виробів. За результатами перевірки працівниками міліції на 1 особу було складено адміністративний протокол відповідно до   ст. 156 ч.2 кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами) та накладено відповідні штрафи, на 1 особу складено протокол за доведення неповнолітнього до стану сп’яніння.

       Службою у справах дітей у 2014 року здійснено 7 перевірок  дотримання чинного законодавства щодо соціального захисту та профілактики правопорушень у навчально-виховних закладах району. В ході перевірок дирекції навчальних закладів вказано на виявлені недоліки та упущення у правовиховній роботі, які були усунуті у визначені терміни.

Прочитано 8 лекцій для школярів середніх та старших класів на теми: „Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх”, „Відповідальність людини за свої вчинки”, „Згубний вплив алкоголю, тютюну та наркотиків на дитячий організм”, „Вплив сім’ї на становлення дитячої особистості”.

На обліку служби перебуває 15 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та які проживають у 7 сім’ях.  

За 5 місяців  2014 року службою перед Гадяцьким РВ УМВС ініційовано питання про притягнення 2 батьків до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків, попереджено 7 батьків за неналежні умови для проживання, навчання, виховання та розвитку дітей.

Як крайній захід відносно батьків, які ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків, а інколи і створюють своєю безвідповідальною поведінкою загрозу для життя та здоров’я власних дітей, застосовується позбавлення батьківських прав або відібрання у них дітей без позбавлення їх батьківських прав. Протягом 2014 року з ініціативи служби у справах дітей, яка виступає на захист прав дітей, у Гадяцький районний суд спільно з органами опіки та піклування сільських рад подано матеріали на позбавлення 3 батьків   батьківських прав відносно 5 дітей ( за 2013 рік - 5 справ відносно 5 дітей).

Налагоджена співпраця з виконавчими комітетами сільських рад у питанні оперативного реагування на виникнення загрози для життя та здоров’я дітей. Так у 2014 році в Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Полтавської обласної ради було направлено 2 дітей через умови, що загрожували їх життю та здоров’ю.

Разом з тим виникають і проблемні питання. Так на сьогоднішній день в інтернатних закладах області перебуває 15 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, місцем походження яких є Гадяцький район. На жаль, влаштувати їх до сімейних форм виховання не вдається, на це є об’єктивні причини (3 дітей – інваліди, інші діти - віком старше 15 років, і більшість з них самі не хочуть іти з інтернатного закладу).

Для поліпшення соціального захисту дітей в районі службою у справах дітей спільно з іншими зацікавленими структурами розробляється районний план заходів з виконання у 2014 році Загальнодержавної програми „Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року”.

З питань, які розглядались на нараді, головою райдержадміністрації прийняті доручення.